Dekompresja

Podczas nurkowania tkanki organizmu nasycają się gazem obojętnym do poziomu wyższego niż normalny dla warunków powierzchniowych. Nasycanie się oznacza rozpuszczanie większej ilości gazu na skutek wyższego ciśnienia otoczenia (prawo Henry'ego). W nurkowaniach nitroksowych tym gazem obojętnym jest azot.

Podczas wynurzania następuje spadek ciśnienia i prężność azotu rozpuszczonego w tkankach staje się wyższa od ciśnienia parcjalnego azotu w mieszaninie oddechowej w płucach - rozpoczyna się odsycanie. Prężność azotu rozpuszczonego w tkankach może też przekroczyć wartość ciśnienia otoczenia - pojawi się przesycenie. Jeśli przesycenie przekroczy pewną wartość graniczną, w tkankach i we krwi mogą powstać pęcherzyki gazu obojętnego - powodują one chorobę dekompresyjną.

Aby to nie nastąpiło, należy wstrzymać wynurzanie (spadek ciśnienia). Odsycanie spowoduje stopniowy spadek prężności gazu obojętnego i po pewnym czasie będzie można wznowić wynurzanie bez obawy przekroczenia przesycenia krytycznego. W ten sposób do profilu wynurzenia wprowadza się przystanki dekompresyjne.

Celem teorii dekompresji jest takie prowadzenie dekompresji (wynurzania), aby nie powstawały szkodliwe pęcherzyki gazu obojętnego. W celu obliczania ilości gazu rozpuszczonego w tkankach, organizm człowieka upraszcza się do kilku-kilkunastu przedziałów tkankowych, a obliczenia prowadzi się zgodnie z modelem dekompresyjnym. Celem dekompresji jest, aby w żadnym przedziale tkankowym nie powstało przesycenie większe od krytycznego.

Sposoby wyznaczania dekompresji (profilu wynurzania):

tabele dekompresyjne (powietrzne lub nitroksowe) - przed nurkowaniem lub na bieżąco pod wodą
komputery nurkowe (powietrzne lub nitroksowe) - przed nurkowaniem lub na bieżąco pod wodą
uproszczone metody obliczeń do przeprowadzenia w głowie lub na kartce (np. minimum deco lub ratio deco) - przed nurkowaniem lub na bieżąco pod wodą
programy komputerowe - profil oblicza się przed nurkowaniem i zapisany realizuje podczas nurkowania

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer