FAQ - wstęp do pl.rec.nurkowanie

Copyright by Tomasz Tatar

Grupa pl.rec.nurkowanie powstała w kwietniu 1997 roku i stała się istotnym forum wymiany informacji i opinii. Niniejsze FAQ powstało, aby usprawnić i ułatwić komunikację za pośrednictwem grupy. Zawiera ono skróconą instrukcję korzystania z grupy oraz odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez początkujących użytkowników.

Jak pisać na grupę, czyli netykieta

Dopóki tylko czytasz artykuły z grupy, jest to twoja prywatna sprawa i nikomu nie może to przeszkadzać. Jeśli jednak zdecydowałeś się opublikować swój artykuł na grupie, zastosuj się do kilku prostych zasad, aby twoja wypowiedź nie wywołała więcej szkód niż pożytku.

Dlaczego stosować zasady netykiety? A po co stosować w życiu zasady dobrego wychowania? Zwyczaje obowiązujące na grupach dyskusyjnych powstały, aby ułatwić życie ich użytkownikom. Stosowanie się do tych zasad, zapewni ci więc przychylność twoich czytelników i poświęcenie uwagi twoim artykułom.

Forma, czyli jak pisać:

 • Poprawną polszczyzną. Tekst usiany błędami ortograficznymi, niechlujny stylistycznie, z losowo dobraną interpunkcją sugeruje, że lekceważysz swoich czytelników. Oni, w najlepszym razie, zlekceważą ciebie i zignorują twój artykuł. Pisz uważnie i przed wysłaniem przeczytaj ponownie swój tekst, starając się wyłapać błędy, literówki czy niejasne sformułowania.
 • Poprawnie formatuj tekst. Długość linii nie może przekraczać 80 znaków. W przypadku, gdy twój artykuł będzie cytowany, na początku każdej linii dodane zostaną dodatkowe znaki, więc lepiej ograniczać się do linii o długości 74 - 76 znaków.
 • Rozsądnie cytuj. Jeśli odpowiadasz na czyjś artykuł, to możesz w swej odpowiedzi zacytować fragmenty, do których się odwołujesz - jeśli korzystnie wpłynie to na zrozumiałość twej odpowiedzi. Cytuj tylko te fragmenty, które komentujesz, a i to w skrócie (twoi czytelnicy mają przecież do dyspozycji oryginalny artykuł), a swoją odpowiedź umieść pod cytowanym fragmentem. Nie ulegaj "nowoczesnym" programom, które sugerują ci umieszczanie swego tekstu przed cytatem. Szczególnie naganne jest zacytowanie czyjegoś długiego artykułu, tylko po to by dodać swoją krótką opinię, na przykład "Zgadzam się z Tobą".
 • Dbaj o zgodność tematu z treścią. Oryginalny artykuł wraz z odpowiedziami do niego tworzą wątek - artykuły z jednego wątku są grupowane przez program do czytania artykułów. Zdarza się, że burzliwa dyskusja wywołana jakimś artykułem schodzi na zupełnie inny temat, który przestaje być zgodny z zapisanym w polu Subject. Postaraj się wtedy założyć nowy wątek, ze zmienionym tematem i przenieś do niego dyskusję. Odwrotnie, jeśli chcesz brać udział w dyskusji, nie twórz osobnego wątku - użyj w swoim programie funkcji odpowiedzi do artykułu (follow up), a nie nowego artykułu (post).
 • Podpisz się. Nie wysyłaj anonimów. Podpisuj się imieniem i nazwiskiem lub przynajmniej dopilnuj, aby twój program umieszczał te dane w nagłówku artykułu (w polu From).
 • Nie przesadzaj z sygnaturką. Sygnatura to zdefiniowany tekst, który twój program automatycznie umieszcza na końcu twojego artykułu. Warto zrobić sobie taką sygnaturkę, w której można umieścić (oczywiście poza nazwiskiem) swój adres e-mail, numer telefonu, adres prywatnej strony WWW. Możesz zadbać o jej oryginalny wygląd przez umieszczenie jakiegoś cytatu lub elementu graficznego złożonego ze znaków ASCII. Pamiętaj jednak, aby twoja sygnaturka nie przekraczała czterech linii tekstu.
 • To nie jest grupa do testów. Nie wysyłaj tu artykułów testowych, mających na celu sprawdzenie "czy to działa". Do tego celu służą inne grupy - najlepiej nada się do tego grupa pl.test.
 • Opanuj swój program. Nie dopuść, aby program, z którego korzystasz śmiecił na grupie pod twoim "szyldem". Skonfiguruj go tak, by podczas odpisywania na czyjś artykuł dodawał do tematu przedrostek "Re:", a nie "Odp:". Nie wysyłaj artykułów w formacie HTML, lecz "czystym tekstem". Dopilnuj, aby twój program nie doklejał do artykułu binarnych sygnaturek czy wizytówek w swoim specyficznym formacie.
 • Możesz pisać po polsku. Możesz używać w swoich artykułach polskich znaków, ale nie musisz. Jeśli już to robisz, rób to poprawnie. Polskie znaki powinny być zapisane w standardzie ISO-8859-2 - jest to jedyny dopuszczalny w Internecie standard. Zadbaj o poprawną informację o zestawie znaków w nagłówku artykułu (Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2). Lepiej nie stosuj kodowania polskich znaków (czyli ustaw Content-Type-Encoding: 8bit).
 • Nie krzycz. Zapisanie fragmentu tekstu dużymi literami stosuje się w celu specjalnego podkreślenia tego fragmentu. Jeśli w ten sposób napiszesz cały artykuł, to będzie to wyglądało jakbyś wygłaszał go podniesionym głosem - co może nie znaleźć zrozumienia. Oczy bolą od czytania takiego tekstu.

Treść, czyli co pisać:

 • Zacznij od czytania. Zanim zdecydujesz się na wysłanie swego artykułu, przynajmniej przez tydzień ogranicz się do czytania. Unikniesz w ten sposób pytania na temat, który jest właśnie obszernie dyskutowany o odrębnym wątku. Wstępnie zapoznasz się też ze zwyczajami grupy.
 • Pisz na temat. Jest to grupa poświęcona nurkowaniu - nie wysyłaj tu ogłoszenia o sprzedaży fortepianu (zdarzyło się takie ogłoszenie!), nie jest to też miejsce na przedstawianie swej tezy o wyższości ruchu lewostronnego nad prawostronnym.
 • Nie uprawiaj prywaty. Upewnij się, że twój artykuł dotyczy grupy, a nie konkretnej osoby. Nie wysyłaj na grupę zarówno wyzwisk, jak i pozdrowień czy gratulacji dla pojedynczej osoby - sprawy prywatne załatwiaj drogą prywatną, czyli prześlij je pocztą elektroniczną.

Pytania (i odpowiedzi)

Poniższy zbiór pytań i odpowiedzi ma na celu przekazanie pewnej wiedzy początkującym użytkownikom, a równocześnie odciążenie grupy dyskusyjnej z najczęściej powtarzających się pytań. Przed zadaniem takiego pytania, sprawdź czy odpowiedź, której szukasz nie znajduje się poniżej. Zadawaj pytanie jeśli odpowiedzi nie znajdziesz lub jej zakres cię nie zadowala.

Jak zacząć płetwonurkowanie?

Płetwonurkowanie można uprawiać w dwóch postaciach - pływanie po powierzchni w sprzęcie podstawowym (maska, rurka oddechowa, płetwy oraz ewentualnie skafander) z krótkimi zanurzeniami na zatrzymanym oddechu (ang. snorkeling) oraz nurkowanie w pełnym sprzęcie powietrznym. Pierwsza forma jest uprawiana głównie w ciepłych wodach tropikalnych, gdzie przezroczysta woda umożliwia obserwowanie podwodnego życia z powierzchni wody, a najciekawsze widoki są na małej głębokości. W wodach europejskich (szczególnie polskich) nurkowanie w aparacie powietrznym jest dużo bardziej popularne, pomimo większych nakładów sprzętowych i konieczności odbycia znacznie szerszego przeszkolenia.

Nurkowanie w sprzęcie powietrznym bez przeszkolenia potencjalnie niesie poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Wbrew pozorom, bezpieczne nurkowanie wymaga szerokiej wiedzy z zakresu fizyki, fizjologii i techniki. Dlatego właśnie swoją przygodę z nurkowaniem najlepiej zacząć od fachowego przeszkolenia uzyskanego od instruktora płetwonurkowania. W tym celu udaj się do miejscowego klubu, centrum lub szkoły nurkowej.

Nurkowanie w ramach klubu lub centrum ma taką dodatkową zaletę, że pozwala odwlec konieczność kupowania całego - kosztownego - sprzętu, gdyż początkowo można taki sprzęt wypożyczać. Najczęściej konieczne jest kupienie jedynie osobistego sprzętu podstawowego, to znaczy maski, rurki oddechowej i płetw.

W ramach jakiej organizacji się szkolić?

Szkoląc się w Polsce możesz zetknąć się ze szkoleniami prowadzonymi przez takie organizacje jak KDP/CMAS (Komisja Działalności Podwodnej PTTK szkoląca w ramach międzynarodowej konfederacji CMAS), PADI, SSI, NAUI.

KDP PTTK działa w systemie klubowym, to znaczy szkolenie prowadzą kluby i centra nurkowe stowarzyszone lub afiliowane przy KDP PTTK. PADI, SSI i NAUI to firmy lub organizacje międzynarodowe, od kilku lat obecne na polskim rynku płetwonurkowania. Szkolenie w tych systemach prowadzone jest przez centra nurkowe lub niezależnych instruktorów.

Wybór konkretnego systemu nie jest tak istotny, gdyż wszystkie powyższe organizacje mają podobne programy szkolenia i zasady bezpieczeństwa. Uprawnienia uzyskane w tych organizacjach są w pełni honorowane na całym świecie.

O jakości szkolenia dużo bardziej decyduje poziom klubu, centrum czy instruktora, który prowadzi kurs. Przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca kursu, postaraj się o opinie ich byłych kursantów. Zwróć też uwagę na zaplecze sprzętowe.

Porównując różne kursy, zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale i na ich czas trwania i zawartą liczbę nurkowań. Dłuższy kurs na ogół więcej kosztuje. Swój wybór uzależnij od tego, czy chcesz jak najszybciej uzyskać uprawnienia (na przykład przed wyjazdem w atrakcyjne rejony nurkowe), czy też zależy ci na tym, aby odbyć więcej nurkowań już podczas kursu. Pamiętaj też, że bez względu na system szkolenia i posiadane uprawnienia, o twoich rzeczywistych umiejętnościach będzie decydować liczba wykonanych nurkowań.

Jak wybrać sprzęt podstawowy?

Sprzęt podstawowy to maska, rurka oddechowa (fajka) i płetwy. Są to elementy wyposażenie niezbędne niezależnie od tego czy będziesz nurkował ze sprzętem powietrznym czy na zatrzymanym oddechu. Centra, kluby i bazy nurkowe nie wypożyczają tego sprzętu, więc musisz posiadać swój komplet. Wypożyczyć można natomiast resztę sprzętu.

Sprzęt zakupiony w sklepie nurkowym będzie na pewno odpowiedniej jakości, czego nie można powiedzieć o tanich kompletach dostępnych w supermarketach - nie oszczędzaj w ten sposób. Producentami sprzętu podstawowego wysokiej jakości są z pewnością takie firmy jak Scubapro, Technisub, Mares, Aqualung, Cressi, Sepadiver, choć na pewno także wiele innych, mniej znanych.

Najważniejszą kwestią przy wyborze maski jest jej dobre dopasowanie do twarzy. Kupując maskę, sprawdź pod tym kątem dużą liczbę modeli. Najprostszym testem jest przyłożenie maski do twarzy (bez zakładania paska za głowę) i (z zamkniętymi ustami) lekkie przyciśnięcie. Po puszczeniu maska powinna się trzymać twarzy. Istotne jest tu lekkie przyciśnięcie - przy mocnym przyciśnięciu i zassaniu powietrza nosem, trzymać się będzie każda maska, więc nie będzie to dobry test. Przy wyborze maski można jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki:

 • szyba lub szyby w masce powinny być wykonane z hartowanego szkła (ang. tempered) - w przypadku masek renomowanych producentów, warunek ten jest zawsze spełniony
 • warto wybrać maskę o małej objętości powietrza, a jednocześnie dużym polu widzenia - warunki te spełniają maski o szybach umieszczonych blisko twarzy; maski panoramiczne z dodatkowymi szybkami z boku lub z dołu zwiększają pole widzenia w tym kierunku, ale jednocześnie znacznie zwiększa się ich objętość
 • niektóre modele masek umożliwiają wymianę szyb na szkła optyczne, umożliwiając w ten sposób korygowanie wady wzroku

Rurka oddechowa (nazywana też fajką) jest najprostszym elementem wyposażenia. Poszczególne modele różnią się tylko ewentualnymi zaworkami mającymi ułatwić wydmuchiwanie wody z rurki, co i tak nie jest trudnym zadaniem. Jako pierwszą fajkę radzę kupić jak najprostszy model, pozbawiony takich zaworków. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, aby fajka, po przypięciu do maski układała się blisko głowy, aby nie zwiększać oporów podczas pływania. Rurka powinna być wykonana z elastycznego, ale sztywnego tworzywa i być pozbawiona giętkich i karbowanych elementów, które zwiększają opory oddechowe.

Ze względu na budowę, płetwy dzielą się na kaloszowe (zakładane na bosą stopę) i paskowe (zakładane na neoprenowy but). Jeśli zaczynasz od zajęć na basenie, kup płetwy kaloszowe. Jeśli nurkujesz tylko w kompletnym sprzęcie, możesz się zdecydować na kupno neoprenowych butów (które będą uzupełnieniem skafandra) i płetw paskowych. Nawet jeśli będziesz nurkować w ciepłych wodach tropikalnych, gdzie nie ma obawy wychłodzenia, warto stosować buty neoprenowe dla ochrony stóp przed zranieniami, na przykład na kamieniach.

Drugą istotną cechą płetw jest ich powierzchnia i twardość. Im są większe, tym efektywniejszy napęd mogą dać nam płetwy, ale jednocześnie bardziej obciążają mięśnie nóg. Do pływania na basenie i nurkowania na zatrzymanym oddechu lepsze są płetwy mniejsze i nie tak twarde. Do nurkowania w pełnym sprzęcie, przydatna jest mocniejsza siła napędowa, a więc płetwy większe i twardsze.

Czy można nurkować z wadą wzroku?

Sama wada wzroku nie jest żadną przeszkodą w nurkowaniu, chyba że wynika z choroby, która nie pozwala na nurkowanie - oceni to lekarz nurkowy. Pozostaje problem ostrości widzenia pod wodą - są dwa sposoby korygowania wady wzroku.

Można nurkować z soczewkami kontaktowymi. Wada tego rozwiązania to niebezpieczeństwo wypłukania i zgubienia soczewki w przypadku otwarcia oczu w wodzie, na przykład podczas zalewania lub zgubienia maski. Rozwiązanie to nie wymaga jednak dodatkowych nakładów finansowych, jeśli i tak używasz soczewek kontaktowych.

Drugi sposób to wstawienie szkieł optycznych (korygujących) do odpowiedniej maski. Do wstawienia szkieł korygujących przystosowana jest większość masek dwuszybowych, do niektórych jednak można wstawić tylko szkła rozpraszające (dla krótkowidzów). Jest to rozwiązanie dużo pewniejsze, ale wymaga dokupienia szkieł.

Gdzie jest archiwum tej grupy dyskusyjnej?

Serwis niusy.onet.pl udostępnia archiwum wszystkich polskich grup dyskusyjnych (w tym i pl.rec.nurkowanie). Adres archiwum grupy pl.rec.nurkowanie jest następujący:

http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=archiwum&group=pl.rec.nurkowanie

Druga możliwość to wyszukiwarka Google, która między innymi zawiera archiwum wszystkich grup dyskusyjnych z całego świata. Archiwum grupy pl.rec.nurkowanie jest pod adresem:

http://groups.google.pl/group/pl.rec.nurkowanie/topics

Gdzie w mojej okolicy jest klub lub centrum nurkowe?

Jedyna znana mi, aktualizowana lista to lista klubów zrzeszonych w KDP PTTK pod adresem:

http://kdp.pttk.pl/?go=consect&id=9&menu_id=2


Dokument powstał: 13 stycznia 2000
Ostatnie zmiany: 11 września 2010
Tomasz Tatar

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer